برنامه غذایی سالیانه قناری

برنامه غذایی روزانه ، هفتگی و سالانه برای پرورش قناری

www.Canary98.ir

قناری غذای قناری دون اصلی قناری دان همیشگی قناری دان های همیشگی قناری دان اصلی قناری تغذیه قناری در طول سال تغذیه قناری تغذیه دوران قناری تغذیه اصلی قناری پرورش قناری برنامه غذایی قناری برنامه سالیانه قناری برنامه دوران لک قناری برنامه جامع تغذیه قناری برنامه تغذیه سالیانه قناری ارزن برای قناری مضر است

سلام و عرض ادب خدمت دوستان محترم.
پیرامون نگهداری و پرورش قناری افراد مختلفی راه‌ها و روش‌های متفاوتی ارائه می‌دهند که هرکدام خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد. در اینجا ما قصد نداریم به تک‌ تک آن‌ ها بپردازیم و نتیجه‌ گیری بکنیم. اما بجاست که کلیاتی را در اختیار دوستان قرار بدهیم و انتخاب روش درست را به خودشان واگذار کنیم.

اولین چیزی که هر قناری‌ پروری سعی در تهیه و استفاده دارد یک برنامه خوب و جامع است. هدف اصلی این برنامه‌ ها آسوده کردن فرایند پرورش قناری است. چراکه همیشه نظم و ترتیب و برنامه در وقت صرفه‌ جویی می‌کند و این نیز آسودگی به همراه می‌آورد. از قدیم‌ الایام قناری و پرورش آن به‌ عنوان سرگرمی و گذران وقت توسط انسان اختیار شده. چراکه این کار لذت‌ بخش بوده و طراوت و شادابی روان را به همراه داشته. ولیکن از زمانی که پرورش قناری به‌ صورت مسابقه و‌ مقایسه و جدیداً صنعت درآمده، استرس آن بالا رفته و لذت آن کاهش‌ یافته. ازاین‌ روست که قناری پروران درصدد به وجود آوردن برنامه‌ های مختلف برآمدند. اما متأسفانه با شلوغ کردن این برنامه‌ها نه‌ تنها کار را ساده نکرده بلکه دردسر جدیدی برای خود و دیگر دوستان به وجود آورنده‌ اند. از دیگر مضرات این برنامه‌ها شرطی کردن پرنده‌ هاست. قناری‌ها سریعاً با این سیستم خود را تطابق می‌دهند و اگر به منزل جدید بروند به دلیل یکی نبودن برنامه به مشکل برمی‌خورند و بعضاً تلف می‌شوند. حتی اگر پرورش‌ دهنده اصلی تغییری به وجود بیاورد، مشکل‌ساز خواهد بود. ایراد دیگر این برنامه‌ ها تکیه بیش‌ از حد روی داروهاست.
احتمالاً اولین بار که سیستم برنامه‌ ای نوشته‌ شده و به جامعه قناری‌ پرور ارائه‌شده شاید بهترین و ساده‌ترین بوده که بیشتر حول‌ و حوش زمان‌ بندی نوردهی می‌چرخیده. اما اکنون برنامه‌ های عجیب‌ و غریب «ساعتی‌» تغذیه و مکمل رسانی در فضای مجازی در حال پخش شدن است. واقعاً اگر کسی هر ساعت یک روز را با قناری‌ هایش بگذراند و دغدغه این را داشته باشد که حال چه بکنم، آیا واقعاً لذت می‌برد ؟ حتی برنامه‌های «روزانه» نا متغیر نیز سردرد آور هستند. برنامه‌هایی چون: برنامه هفتگی‌ ، تغذیه دوران لک ، برنامه هفتگی‌ ، تغذیه دوران جوجه‌کشی ، برنامه هفتگی‌ مکمل‌های دوران آماده‌سازی ، دوران استراحت ، دوران آماده‌سازی و… . واقعاً آیا به این‌ همه برنامه نیاز است؟! جای تعجب نیست اگر قناری‌ پروری را ببینیم که در اثر استرس چشم‌ هایش گود شده و مو هایش را ازدست‌داده. آخر این‌همه دقت و ریزبینی به چه‌ کاری می‌آید؟ آیا لازم است ؟ آیا بازده را بهتر می‌کند ؟ در زیر به این سؤال‌ها پاسخ می‌دهیم.

داشتن یک برنامه جامع و ساده نیاز هر سالن پرورش قناری است. مهم‌ ترین برنامه در قناری‌ پروری برنامه طول روز و شب است. همه میدانیم که آماده‌سازی، جوجه‌کشی، لک‌ و استراحت در رابطه مستقیم با طول روز هستند. اگر با نور طبیعی بدون لامپ کار می‌کنید که هیچ ، آن را به طبیعت واگذار کنید. اما اگر با نور مصنوعی کار می‌کنید یک برنامه ساده نیاز دارید که حتی احتیاجی به نوشتن آن نباشد و به‌ راحتی به حافظه سپرده گردد. بهتر است که از برنامه‌ های گیج‌ کننده دوری‌کنید.

مورد بعدی تغذیه است. قبلاً با توجه به آنچه آزمایش‌ها و استاندارد بین‌ المللی معرفی کرده تغذیه کامل را ارائه داده‌ایم که کلاً پنج‌خط هم نمی‌شود و حفظ کردن آن بسیار ساده است. بازهم به نوشتن برنامه نیازی نیست. حال اکثر سیستم‌های تغذیه قناری‌پروران حول‌وحوش همین برنامه با کم‌وزیاد کردن درصدهای دان ترکیبی می‌گردد. این تفاوت‌ ها عملاً تغییر چندانی در پرورش قناری به وجود نمی‌ آورد و بیشتر حالت تجربی دارد. ما سعی کرده‌ایم حد وسط را در نظر بگیریم. دادن میوه‌جات و سبزیجات را بدون در نظر گرفتن روز خاص پیشنهاد می‌کنیم. هر میوه و سبزی‌ای را که دوست دارید بدهید (به‌جز کاهو). مگر ما خودمان برای تنوع غذایمان برنامه داریم؟ مثلاً شنبه قرمه سبزی، یکشنبه قیمه و… .

برنامه غذایی برای طول سال : 

ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻐﺬﻳﻪ و ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻨﻲ اﺭﺯﻥ ﺳﻮاﻝ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. اﻳﻦ ﺳﺎﺩﻩﺗﺮﻳﻦ, ﺑﻲ ﺩﺭﺩ ﺳﺮﺗﺮﻳﻦ, ﺭاﺣﺖ ﺗﺮﻳﻦ و ﻣﻂﻤﻴﻦ ﺗﺮﻳﻦ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺑﺮاﻱ ﺗﻤﺎﻡ ﻓﺼﻮﻝ وﺗﻤﺎﻡ ﻗﻨﺎﺭﻳﻬﺎﺳﺖ.

مخلوط ﻛﺘﺎﻥ 50%, ﻛﻠﺰا ( ﻣﻨﺪاﺏ) 20%, ﺑﺰﺭﻙ 20% و ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﺑﺪﻭﻥ اﺭﺯن 10%. ﻣﻘﺪاﺭ ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﺼﻞ ﺑﺎﻻ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻴﺸﻪ. ﺑﻬﻤﺮاﻩ ﺭﻭﺯﻱ ﻳﻚ ﺳﺎﻋﺖ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺭﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ. و اﻧﻮاﻉ ﻣﻴﻮﻩ ﺟﺎﺕ و ﺳﺒﺰﻳﺠﺎﺕ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﺑﺠﺰ ﻛﺎﻫﻮ, ﺑﺮاﻱ ﻫﻤﻪ. اﻳﻦ ﻏﺬاﻱ ﻛﺎﻣﻞ متناسب برای کل سال است.

( نکته 1 :

بله ارزن را می بایست از تغذیه قناری حذف کنید ، برای اطلاعات بیشتر میتوانید لینک زیر را مطالعه کنید :

نکته 2 : همان طور که جناب ضیا فرمودند درصد های این دستور را میتوان برای فصول مختلف (آب و هوا و دما) بالا و پایین کرد ، برای مثال تغذیه اصلی قناری های بنده به صورت زیر است ( عکس بالا )

 • کتان 80%
 • کلزا  10%
 • بذرک 5%
 • نیجر  5%

و هفت تخم را جداگانه هفته ای 3 بار به اندازه هر قناری 1 ظرف انگشتی ( شصتی ) قرار میدهم

نکته 3 : برای تغییر کلی رژیم غذایی قناری ها عجله نکنید ، اگر در فصل لک هستید میتوانید رژیم را تغییر دهید اما اگر خارج از فصل لک هستید دستور بالا را کم کم به تغذیه خود اضافه کنید زیرا با عوض کردن ناگهانی تغذیه قناری ها دچار شوک شده و ممکنه دو مرتبه به لک بروند. )
مورد بعدی که برنامه‌ های پیچیده خود را به همراه دارد مکمل‌ ها هستند. رواج بیش‌ از حد مکمل‌ها دارو‌ها و ویتامین‌ های جور واجور گیج‌ کننده و استفاده از آن‌ها صدمات جبران‌ ناپذیری را به قناری‌های شما میزند. هر روز ما عکس‌هایی از قناری‌ های تازه خریداری‌شده با بیماری‌ های عجیب‌ و غریب دریافت می‌کنیم که حتی دامپزشکان را هم سردرگم می‌کنند. شما با یک آزمایش ساده آزمایشگاهی می‌توانید به مقدار مواد لازم در بدن قناری پی ببرید. هر بار که ما جنازه قناری‌ای را به آزمایشگاه بردیم، آزمایش‌ها نشان داد که هیچ‌ گونه کمبود ویتامین و املاح نداشته‌اند. فراموش نکنید که صحبت ما در مورد قناری‌هایی است که فقط از طریق سبزیجات و میوه‌جات مواد مورد نیاز بدنشان را دریافت کرده‌اند.
وقتی‌ که شما قناری‌ دار دلسوزی باشید مرتباً از میوه‌ جات و سبزیجات استفاده می‌کنید و احتیاج چندانی به ویتامین‌ ها و املاح کمیاب ندارید. حال برای اطمینان ماهی‌ یک یا دو بار دادن ویتامین کفایت می‌کند. برای فصل جوجه‌کشی بجای بالا بردن ویتامین‌های A و E مصنوعی بهتر است که دانه‌های حامل این ویتامین‌ها را بالا ببریم. اگر از صدف و کف دریا یا پوست تخم‌مرغ استفاده می‌کنید ناراحت کمبود کلسیم نباشید. بااین‌حال ماهی دو بار کلسیم که عموماً حامل ویتامین D هم هست کفایت می‌کند. پروبیوتیک و پریبیوتیک هم هرچه بیشتر بدهید بهتر است. ما حداقل هفته‌ای سه بار را سفارش می‌کنیم. دادن مواد غذایی دیگر می‌تواند از ابتکارهای خودتان باشد که صدالبته لذت قناری‌ پروری را بیشتر می‌کند.

دوستان آنچه در بالا گفته شد کل قناری داری به زبان ساده با یک برنامه ساده و قابل حفظ کردن بود. حالا خودتان تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از قناری داری لذت ببرید یا عذاب بکشید و استرس داشته باشید.

پیروز سربلند باشید

نویسنده : حمید ضیا

قناری کده

 

نوید احمدی

از کودکی به قناری علاقه مند بودم و آواز قناری نیز در منزل ما طنین انداز بود . در نوجوانی به وبلاگ نویسی و طراحی سایت علاقه مند شدم و این حرفه را در پیش گرفتم ، گذشت و مجددا تعدادی قناری تهیه کردم و با نبود منبع آموزشی درست درمان به فکر ایجاد یک مرجع آموزشی اینترنتی در مورد قناری افتادم که از منابع معتبر تهیه شده باشد. اکنون این مرجع آموزشی "قناری کده" نام دارد.

مطالب مرتبط

معرفی دستگاه جوجه کشی قناری و پرندگان زینتی محصولی جدید از گروه صنعتی اسکندری : در سال 2019 محصول جدیدی از شرکت اسکندری با نام ایزی باتور 6 روانه بازار شد. این محصول نمونه ارتقاء یافته رقیب خارجی خود یعنی آرکام کره می باشد. ایزی باتور 6 با قابلیت های ویژه خود برای جوجه کشی از تخم نطفه دار پرنده های زینتی و اهلی مناسب می باشد. این دستگاه جوجه کشی حرفه ای وزن سبک و حجم کمی داشته و در هر مکانی به راحتی قابل استفاده است. تامین حرارت دستگاه با استفاده از المنت های نسوز و تامین رطوبت آن با استفاده از پمپ آب خارجی و پد سلولزی می باشد، بنابراین این دو مقدار به شکلی کاملا دقیق تامین خواهد شد. چرخش تخم ها در ایزی باتور 6 به صورت 360 درجه و با استفاده از شانه های همه کاره می باشد، بنابراین ضمن اینکه نیازی به تعویض شانه نخواهد بود، از هر تخمی با هر سایزی می توان جوجه کشی کرد. چرخش مداوم و 360 درجه تخم ها سبب افزایش راندمان جوجه کشی و درصد جوجه آوری بالا خواهد شد. تمامی فرایندهای جوجه کشی نظیر چرخش تخم، تهویه هوا، تامین حرارت و رطوبت مناسب توسط برد جوجه کشی هوشمند آن فراهم خواهد شد. برد جوجه کشی نصب شده بر روی دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6 قابلیت نمایش دقیق دما و رطوبت داخل دستگاه و محیط بیرون را دارد، هم چنین کاربر با استفاده از دکمه های روی صفحه قادر به تنظیم دقیق دما و رطوبت و روزهای جوجه کشی پرنده مورد نظر خود خواهد بود و وجود سنسور فوق العاده دقیق SHT و سنسور محیطی LM35 به سنجش دقیق دما و رطوبت داخل دستگاه و محیط بیرون کمک خواهد کرد. لازم است بدانید که سنسور SHT ساخت کمپانی SENSIRION  سوئیس بوده و به صورت همزمان دما و رطوبت را می سنجد و یکبار برای همیشه در کارخانه سازنده کالیبره شده است و بر خلاف سایر سنسور ها نیاز به کالیبراسیون مجدد نخواهد داشت. ایزی باتور 6 همانند تمامی محصولات گروه صنعتی اسکندری از یکسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش بهره مند خواهد بود. وجود تیم مستقل خدمات پس از فروش و نمایندگی های معتبر در اکثر استان های کشور، امکان دسترسی به خدمات گارانتی ، تعویض و تعمیر را برای خریدار گرامی سهل تر خواهد نمود. برای خرید دستگاه جوجه کشی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات شرکت اسکندری به وبسایت https://chicken-device.ir مراجعه فرمایید.

22 دیدگاه‌

 1. سهراب گفت:

  سلام یه جفت قناری دارم پشت سر گردن ماده ریخته چیکار کنم تا خوب بشه لطفاً جواب بدید

 2. محمدی گفت:

  سلام عصر بخیر قناری نر از جفتش جداکردم چون مریض شده بود ماده دیگری براش خریدم جدا ازهم هستن چکار کنم از لکی دربیاد و آواز بخونه چی بهش بدم بخوره ممنونم

 3. ناشناس گفت:

  من قناریم اصلاً دستی نمی شه چیکار کنم تورو خدا کمکم کنید

  • ناشناس گفت:

   قفسه رو کوچک تر کن و ببین چه چیزی رو دوست داره بخوره بیشتر، بعد هیچ وقت دستت رو نکن تو قفسش، با یه چوب دستی یه تیکه غذای مورد علاقش رو بهش بده و روزهای اول باید خیلی صبور باشی که بهت اعتماد کنه، و بعد خوردن از نوک چوب دستیت، اندازه چوب دستیت رو کم کم کوتاهتر کن و اخرش باید صبور بود و هیچ حرفی نزد

 4. مهندس زمانی گفت:

  عالی بود خسته نباشید پیج مناسبی دارید

 5. حسینی گفت:

  ببخشید کتان وگاورس.«اصلاح میکنم»

 6. حسینی گفت:

  سلام.ممنون از زحماتتون.خسته نباشید.یه سوال داشتم خدمتتون.که آیا میشه قناری هم مست باشه وهم تو پرریزی باشه.چون قناری نر بنده پرداره در میاراه.ولی پسش هم بالا اومده.چون من فقط از کتان ویکتوریا.وتخم مرغ تغذیه میکنم قناری هامو!!

 7. ناشناس گفت:

  سلام میشه لطف کنید پربیوتیک درکدام دانه یامیوه یاسبزی بیشترداره برای قناری ممنونم

 8. حسین پارسا گفت:

  بسیار جالب و مفید برای تغذیه فناوریهای من بود

 9. محمد گفت:

  این برنامه غذایی خیلی کلیه، من چون قناری هام دیر خریدم و نر ها مست مست بودن و ماده ها پسشون آب انداخته بود، به اجبار هر روز صبح ۶:۳۰يه شصتی تخم مرغ تعویض آب تازه به همراه مولتی ویتامین، یا قطره نطفه يه هفته در میان، ساعت ۴يه شصتی پر دانه تقویتی به همراه مغز پسته و مغز بادام خام، دوباره تعویض آب، يه روز در میان هم میوه ميدم، سیب و هویج و کاهو، آب تنی هم هر روز، این برنامه ضربتی برای وقتی که زمان کم داریم، من بیستم بهمن ماه خریدم، با این برنامه که رسیدگی کردم، اول اسفند جفت زدم

 10. حسین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید:
  من یک جفت قناری نر و ماده دارم که هم نرم مست بود هم ماده ام هر دو هم آماده بودن و بعد از مدتی آنها را کنار هم گذاشتم و همان موقع بهم غذا می دادند اما نرم تحرک زیادی نداره و واکنشی نشان نمیده.با تشکر

 11. محمود گفت:

  nدرمورد این برنامه غذائی باید بگم واقعا منو به دردسر انداخت چون این رژیم غذائی فوق العاده گرم باعث شد خیلی ظرر کنم به همه دوستان هم توصیه میکنم که این رژیم رو هرگزاستفاده نکنن
  ببخشید من رک حرفم روگفتم بازهم ازتلاشهای شما کمال تشکر رو دارم

  • ناشناس گفت:

   خوب گفتن که باید به مرور و آهسته آهسته برنامه غذای را زیاد یا کم کنید و اونم طبق دمای اطراف قفس

 12. حسین کوچکی گفت:

  کارتون عالیه میشه درمورد نگهداری قناری ومست کردن ان بیشنر توضیح دهید

 13. محمود گفت:

  باسلام
  تشکر فراوان ازاینکه وقت گذاشته نظرات وسوالات راخوانده وجواب گو هستید
  اگه لطف کنید وطرزتهیه هفت تخم راهم بگذارید کمال تشکررادارم

 14. متین گفت:

  سلام
  پس اینکه میگن ارزن سرشار از پروتین هست و باید در تمام فصول البته با درصد کمتر از کتان در اختیار قناری باشه صحیح نیست؟فرمودین کلا حذف بشه حتی از هفت تخم ،ولی توضیح ندادین چرا مضراست؟پروبیوتیک رو نفرمودین چی هست و در چه دانه هایی یا میوه ها و داروهایی پیدا میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ؟

 15. دکترحسام صفائی دوست گفت:

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم آیا علت نطفه دارنشدن تخم قناری گرمامیتونه باشه ؟ ؟ بعد فصل جفت الان شده ؟

 16. دکترحسام صفائی دوست گفت:

  سلام وخسته نباشید .من میخواستم بدونم من ۲ماه پیش ۳جفت قناری گرفتم هیچکدوم بعداز۱۰روزبا نوردیدم نطفه نمیبست .میخوام بدونم علتش از گرمای هوا میتونه باشه ؟یا ازضعیفی آخه ۳تا جفتم نطفه نمیبستن.بعد سوال دومم اینه الان میتونم جفت بزنم ؟آخه من چندسال پیش که قناری داشتم کل سالم همه فصل هاجوجه میدادن .پس چرا الان نمیشه

  • با سلام و عرض ادب خدمت شما
   دوست گرامی من تازه یک عدد قناری گرفتم خیلی دوست دارم درست از او مواظبت کنم اما روش صبح را نمی دانم خواهشمند اگر امکان دارد نوع تغذیه مقدار آن را بند را راهنمای بفرمائید ممنون می شوم

 17. رضا گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت حضرت عالی
  در رابطه با کم بینا شدن و کور شدن قناری هم اگه میشه لطف کنید توضیحاتی بزارید در کانال و هم دارو هاش چیه؟؟؟
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.