پرورش تجاری قناری و عوارض آن

قناری داری تجاری و عوارض آن در ایران

www.Canary98.ir

نور دهی قناری قناری در ایران قناری داری تجاری و عوارض آن قناری عوارض پرورش تجاری قناری سایت قناری جوجه کشی از قناری تولید مثل قناری پرورش ناشیانه قناری پرورش قناری پرورش حرفه ای قناری در ایران پرورش حرفه ای قناری پرورش اصولی قناری

 

درود و عرض ادب به خدمت همه دوستان و سروران گرامی.

مدتیست که با دوستان به مناسبت فصل جوجه کشی درمورد نوردهی و الزام رعایت نوردهی درست به مباحثه پرداخته ایم و نتایج خوبی هم دستگیرمان شده

چندی پیش در یک پست جداگانه روشی را که تقریبا اکثر افراد در اروپا و آمریکای شمالی به کار میبرند به خدمت دوستان ارائه دادم که بسیاری از دوستان به طور خصوصی یا عمومی سوالهایشان را پرسیدند که بنده هم بنا به شرط وظیفه پاسخ گو شدم که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد و نتیجه خوب هم عاید دوستداران این پرنده زیبا بکند.

حال دلیل اینکه این مقاله را مینویسم چیز دیگریست. اگر دقت به ﻋﻤﻞ بیاوریم متوجه خواهیم شد که پرورش دهندگان حرفه ای قناری دو دسته اند.

۱- کسانی که به خود قناری عشق میورزند. آنها را با تمام وجود دوست دارند و ثانیه های عمر قناری هایشان برایشان مهم است. این دسته حاضر هستند هر کاریﺭا بکنند تا پرنده هایشان به بهترین نحو ممکن رشد و ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﺜﻞ کنند و از سلامت خوب برخوردار باشند و در نهایت طولانی ترین عمر ممکن را داشته باشند.

۲- کسانی که قناری برایشان فقط سود مادی دارد و صد البته سالم بودن قناری ها برایشان مهم است. چرا که قناری سالم میتواند بیشترین تعداد جوجه (بخوانید سود) را برایش فراهم کند نه قناری مریض. برای این دسته اگر سود مادی وجود نداشته باشد بی شک قناری پروری را کنار میگذارند.

دوستان توجه داشته باشید که نگهداری از تعداد بالای قناری فرق این دو گروه نیست. بلکه در چگونگی نگهداری اختلاف دارند. حال هدف من از بیان این مقدمه چیست؟

دسته اول به دلیل عشقی که به این پرنده دارند، همواره سعی خواهد کرد که شرایط زندگی را برای قناری هایش ﻧﺰدیک ترین حالت به شرایط طبیعی فراهم کند تا قناری هم باروری طبیعی و هم عمری طبیعی داشته باشد. حال اگر بتواند در کنار آن از فروش قناری های مازاد سودی هم ببرد که فبها و اگر هم نتواند (به هر دلیلی) باز هم فبها. چرا این گروه اینگونه فکر میکنند؟ چون عشق به این پرنده را در خود پرورش داده اند و پرنده را نه به خاطر سودش بلکه به خاطر خودش دوست دارند و به آن عشق میورزند. حال بر خلاف دسته اول، دسته دوم برای بالا بردن تعداد جوجه در مقطع زمانی کوتاه، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی پرنده حاضر به انجام هر کاری هستند. یکی از این کار ها بالا بردن زمان طول روز (نوردهی ) به طور خیلی سریع میباشد که متاسفانه بسیاری از جوانان و تازه کاران که با این افراد در رابطه هستند این روش ﻏﻴﺮ اﻧﺴﺎﻧﻲ را دنبال میکنند و هم علاوه بر هزینه بالا صدمات جبران ناپذیری به قناری هایشان می زنند.
اگر یادتان باشد، در آن مبحث نوردهی عرض کردم که بعد از اتمام دوران لک و استراحت که طول روز ما ۸/۵ ویا ۹ ساعت است، ما برای افزایش طول روز بطور خلاصه ، طبق یک برنامه ساده که “ﻫﻔﺘﻪ اﻱ” یک ربع ساعت است پیش میرویم و ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯﻣﺎﻥ ﺭا به ۱۴ ساعت میرﺳﺎﻧﻴﻢ. مسلما این روش وقت گیر است و زمان برای گروه دوم نقش بزرگی را بازی میکند( در ذهنتان سود دهی را مجسم کنید). چراکه باید حداقل ۳ ماه صبر کند تا قناری هایش ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻮﻧﺪ و به بار بنشینند. بنابر این او طول روز را هفته ای یک ساعت یا حداقل ۴۵ دقیقه افزایش میدهد. این به چه معنی است؟ وارد کردن شوک به قناری. اجبار کردن قناری برای آﻣﺎﺩه شدن و ﺑﻬﻢ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺩاﺧﻠﻲ و ﻃﺒﻴﻌﻲ ﭘﺮﻧﺪﻩ. اما سوال اینست که آیا این قناری ها (مخصوصا جوجه هاﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺣﺎﻝ ﺑﺎﻟﻎ ﺷﺪن ﻫﺴﺘﻨﺪ) قادر هستند با این سرعت آماده شوند؟ آیا در طبیعت هم طول روز هفته ای یک ساعت افزایش پیدا میکند؟ جواب هر دو سوال خیر است. قناریی که شوکه زمانی شده باشد تحت هیچ شرایطی آﻣﺎﺩه نمیشود. و برعکس بر اثر استرس فراوان اگر به لک نرود و ضعیف نشود، در همان حالت خواهد ماند. چون طبیعتش به او این را القا میکند که اتفاقاتی غیر عادی در حال شرف است پس بهتر است که انرژی را برای روز مبادا ذخیره کرد. این سیستم نه فقط پرندگان بلکه تمامی جانداران است.

حال این سوال پیش می آید که پس این افراد چه میکنند که میتوانند جوجه بکشند؟ جواب آن بسیار ساده است. استفاده از مکملات اضافی و غیر لازم نه به صورت نرمال و عادی بلکه به صورت بی رویه و اضافی.

همانطور که همه میدانیم دو ویتامینی که نقش آماده سازی را بازی میکنند E و A هستند. این افراد با دادن بیش از حد این ویتامین ها پرندگانشان را سریعا آماده میکنند. بارها دیده شده که قناری های جوان نر مست مست میخوانند، پسشان بر آمده و تمامی علایم آمادگی را دارند و وقتی هم که جفت انداخته میشوند، روزی ده بار جفت میخورند اما دریغ از یک تخم نطفه دار.
خوب دوست گرامی! قناری یی را که حال یا خودتان یا شخص دیگری با استفاده از ویتامین های بی رویه آماده کرده هنوز از لحاظ فیریکی به آن رشد طبیعی نرسیده تا نتواند بدنش اسپرم تولید کند، مثل کودکیست که باتزریق هورمون عضلات قوی و بزرگی را درست کرده باشد. این حالت نیز برای قناری های ماده هم صادق است. ماده های جوان همه علایم آمادگی را دارند اما بدنشان نمیتواند تخم بسازد و یا آماده میشوند،لانه میسازند، و حتی تخم میکنند، یا تخم آخر در شکمشان می پیچد و یا بعد از تخمگزاری ضعیف شده و میمیرند. دلیل آنهم اینست که هنوز ارگانهای داخلی بدن به رشد کامل برای ساخت و تولید تخم نرسیده اند.

مورد دیگر که بسیاری از دوستان یا نمیدانند یا به آن بیتوجهی میکنند اینست که بدن پرنده قادر به دفع مازاد بر مصرف ویتامین E نیست و این ویتامین در کبد و کلیه میماند و این ارگانهای داخلی را خراب میکند و یا باعث بوجود آمدن سرطان ریه و همچنین شل شدن و از کار افتادن ماهیچه ها ( بعضا دیده میشود که قناری بر روی نی بالانس ندارد) در پرنده میگردد. این خود دلیلی برای مریضی قناری شما میشود. قناریی که کبدش از کار افتاده باشد و یا سرطان ریه داشته باشد پف میکند، کم غذا میشود، فضله اش از حالت طبیعی خارج میشود و نهایتا با عذاب میمیرد. حال از آنجاییکه ما دکتر دامپزشک نیستیم برای بهبودی اش انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها را میبندیم به نافش. اما غافل از اینکه همین آنتیبیوتیک ها کبد را بیشتر از قبل نابود میکنند. یعنی ما هر کاری بکنیم فقط خرج اضافی کرده ایم و کار از کار گذشته است.

حال همین عوارض را نیزبرای ویتامین A میتوان در نظر گرفت با این تفاوت که صدمه اصلی به جگر پرنده وارد میگردد.

میبیند که این روش چگونه زنجیر وار سلامت قناری های شما به خطر می اندازد. البته که این برای قناری پرور تجارتی مهم نیست. او توانسته در یک فصل ۸- ۱۰ یا ۱۲ جوجه از قناریش بکشد. یعنی سودش را چندین برابر کرده. او حتی نمیداند که میانگین طول عمر قناری هایش چند سال است. وقتی به او میگویی که قناریی در سن هفت سالگی هنوز نطفه دارد و خودش جوجه ها را بزرگ میکند، جوری با تعجب به تو نگاه میکند که گویی اغراق کرده ای و دروغ گفته ای.

دوستی در همین راستای نور دهی پرسید که خوب اگر ما ۳ ماه وقت برای بالا بردن طول روز و چند ماه وقت برای دوران کم نوری و لک بگذاریم پس چگونه در مدت کوتاه باقیمانده جوجه بکشیم؟

جواب بنده: دوست عزیز مگر قرار است شما چند سری جوجه بکشید؟ آیا هدفتان بیشتر از ۲ لانه جوجه از هر جفت است؟ اگر اینطور است که شما نیز به جنبه مادی مسئله نگاه میکنید. دوست خوب اکثر پرندگان در طبیعت حداکثر دو لانه جوجه میدهند و بس. شما برای هر لانه به حدود ۴۵ تا (حداکثر)۶۰ روز وقت احتیاج دارید. و با در نظر گرفتن اینکه سری دوم در اواخر سری اول آغاز میشود. شما نهایتا به چهار ماه وقت برای گرفتن جوجه احتیاج دارید. این بدین معناست که قناری شما بایدحداقل ۸ ماه سال از زندگی اش لذت ببرد، استراحت کند و بخورد و بخوابد که باز هم این به معنای هزینه اضافی برای قناری پرور تجاریست.

دوستان عزیز و همراهان گرامی! خواهش من در اینجا اینست که حیواناتتان را مثل کودکانتان دوست داشته باشید و آنگونه که شایسته شان است مورد محبت قرار دهید. نگذارید که جنبه مادی این “هنر” بر جنبه انسانی آن غالب شود. نگذارید که نام “صنعت قناری پروری” به آن داده شود.

در اینجا از جناب محمد تاجیک بابت کمک در نوشتن این مقاله تشکر میکنم.

ضمن تشکر از دوستان گرامی بابت وقت گذاشتن و خواندن این مقاله، بیصبرانه منتظر نظرات مخالف و موافق دوستان عزیز هستم.

پیروز و مؤید باشید.

کوچک شما
حمید ضیا

قناری کده

نوید احمدی

از کودکی به قناری علاقه مند بودم و آواز قناری نیز در منزل ما طنین انداز بود . در نوجوانی به وبلاگ نویسی و طراحی سایت علاقه مند شدم و این حرفه را در پیش گرفتم ، گذشت و مجددا تعدادی قناری تهیه کردم و با نبود منبع آموزشی درست درمان به فکر ایجاد یک مرجع آموزشی اینترنتی در مورد قناری افتادم که از منابع معتبر تهیه شده باشد. اکنون این مرجع آموزشی "قناری کده" نام دارد.

مطالب مرتبط

معرفی دستگاه جوجه کشی قناری و پرندگان زینتی محصولی جدید از گروه صنعتی اسکندری : در سال 2019 محصول جدیدی از شرکت اسکندری با نام ایزی باتور 6 روانه بازار شد. این محصول نمونه ارتقاء یافته رقیب خارجی خود یعنی آرکام کره می باشد. ایزی باتور 6 با قابلیت های ویژه خود برای جوجه کشی از تخم نطفه دار پرنده های زینتی و اهلی مناسب می باشد. این دستگاه جوجه کشی حرفه ای وزن سبک و حجم کمی داشته و در هر مکانی به راحتی قابل استفاده است. تامین حرارت دستگاه با استفاده از المنت های نسوز و تامین رطوبت آن با استفاده از پمپ آب خارجی و پد سلولزی می باشد، بنابراین این دو مقدار به شکلی کاملا دقیق تامین خواهد شد. چرخش تخم ها در ایزی باتور 6 به صورت 360 درجه و با استفاده از شانه های همه کاره می باشد، بنابراین ضمن اینکه نیازی به تعویض شانه نخواهد بود، از هر تخمی با هر سایزی می توان جوجه کشی کرد. چرخش مداوم و 360 درجه تخم ها سبب افزایش راندمان جوجه کشی و درصد جوجه آوری بالا خواهد شد. تمامی فرایندهای جوجه کشی نظیر چرخش تخم، تهویه هوا، تامین حرارت و رطوبت مناسب توسط برد جوجه کشی هوشمند آن فراهم خواهد شد. برد جوجه کشی نصب شده بر روی دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6 قابلیت نمایش دقیق دما و رطوبت داخل دستگاه و محیط بیرون را دارد، هم چنین کاربر با استفاده از دکمه های روی صفحه قادر به تنظیم دقیق دما و رطوبت و روزهای جوجه کشی پرنده مورد نظر خود خواهد بود و وجود سنسور فوق العاده دقیق SHT و سنسور محیطی LM35 به سنجش دقیق دما و رطوبت داخل دستگاه و محیط بیرون کمک خواهد کرد. لازم است بدانید که سنسور SHT ساخت کمپانی SENSIRION  سوئیس بوده و به صورت همزمان دما و رطوبت را می سنجد و یکبار برای همیشه در کارخانه سازنده کالیبره شده است و بر خلاف سایر سنسور ها نیاز به کالیبراسیون مجدد نخواهد داشت. ایزی باتور 6 همانند تمامی محصولات گروه صنعتی اسکندری از یکسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش بهره مند خواهد بود. وجود تیم مستقل خدمات پس از فروش و نمایندگی های معتبر در اکثر استان های کشور، امکان دسترسی به خدمات گارانتی ، تعویض و تعمیر را برای خریدار گرامی سهل تر خواهد نمود. برای خرید دستگاه جوجه کشی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات شرکت اسکندری به وبسایت https://chicken-device.ir مراجعه فرمایید.

35 دیدگاه‌

 1. بابك گفت:

  سلام درموردتشخيص شپشك توضيح بدين

 2. علیرضا گفت:

  سلام ببخشید من دنبال قطره ی تقویت نطفه میگردم میخواستم ببینم شما جایی را در اصفهان سراغ دارید که معتبر و قابل اطمینان باشه که بنده بخرم لطفا راهنماییم کنید سریع

 3. amir110 گفت:

  سلام اقا نوید ببخشید من یه قناری نر دارم تو بالکن نگه داری می کنم می خوام یه ماده هم بخرم اشکال نداره اونجا جفت بخورن از نظر سردی گرمی

 4. جاسم گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم قناری که جوجه هاش تازه به دنیا اومده چقدر صبر کنم لونه دوم برارم که باز تخم بزارن ممنون میشم راهنماییم کنین

 5. سعید گفت:

  سلام آیا میشه قناری تو بالکن جفت کرد

 6. امیر نادری گفت:

  آقا نوید واقعا دست مریزاد خیلی ازراهنمایی حاتون سپاسگزار م واقعا خیلی کمکم میکنید درود برشما

 7. امپراطور گفت:

  آقانویدسلام.داداش ازاینکه بتازگی افتخاراتصال به کانال تلگرامتونوپیداکردم بخودم میبالم‌.استفاده ازمطالب واطلاعات شمامنودرعشقبازیم حرفه ای میکنه.سالهاست پرنده بازی میکنم ولی باچشم نیمه بازولی شماداری چشممو به این حرفه بازمیکنه.مخصوصا فیلم اخیرتون بابت تشکیل نطفه درتخم.خواستم باینطریق ازشماتشکرکنم.

 8. Farhad گفت:

  سلام یه سوال داشتم ازتون،قناری ماده من تخم میذاره اما اما بعد از ۱۰، ۱۲ روز دیگه روشون نمیخوابه
  البته من چیزی بعد تخم گذاری بهشون ندادم که بخواد آماده بشه ها

 9. عباسی گفت:

  سلام اقا نوید ودوستان گرامی.دو جفت قناری دارم که سال پیش اینقدر مخوندن که خستم میکردن.ولی امسال هنوز که هنوزه مست نشدن واینقدر بهشون میرسم که به خودم نمیرسم مثلا شنبه کاهو یا کلم سفید یک شنبه هفت تخم نصف شاسی دوشنبه اسفناج سه شنبه هویج تخم مرغ چهار شنبه سیب یک خلال پنج شنبه هویج تخم مرغ.جمعه استراحت .همراه غذای نرمشون هم یک قاشق چای خوری جوانه انواع دان ها اسیاب شده البته دما۲۳_۲۵ ابتنی هفته ای یک بار نضافت هفته ای دوبار در ضمن رو پایه هم هستن راهنمایی کنید لطفا .حتما باید به اهنگی چیزی بزارم تا بخونن ممنون میشم .راهنمایی کنید که امسال به کار بگیرامشون..

 10. سجاد گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت زحمتکشان عزیز قناری کده، تلگرام و سایت
  من به امید خدا کار اصلی ام چیزی غیر از پرورش قناری خواهد بود، الآن دانشجوی فوق لیسانس هستم، علاقه شدیدی هم به قناری دارم، از پرورش دهنده ها که میپرسم آیا کار صادرات با کیفیت هم انجام میدید جواب درست حسابی به آدم نمیدند! میگن مهندس مگه کارت چشه!!! ؟؟قابل هضم نیست برام کسی که سالن با دو هزار قناری داره پرنده هاش رو توی بازار خلیج و… بفروشه. حالا سوالم از شما عزیزان
  اول اینکه آیا کار صادرات هم انجام میشه توسط پرورش دهنده های عزیزمون؟! اگر ممکنه در مورد نحوه انجام ابن کار و به کدام کشورها و مشکلات سرراه توضیح بدید لطفا
  دوم اینکه، البته این سوال نیست، خواهشه، اگر میشه سایت یا جایی که بتونم اطلاعاتم رو توی این زمینه صادرات بالا ببرم را به من معرفی کنید
  خداخیرتون بده
  هدف من بیشتر آبرو داری توی اینکار در مقابل اروپاییذها هستش

  • سلام ، صادراتی در کار نیست ، قناری های اروپا و سایر کشور های پیشرفته علی رغم وجود علاقه ای به این اندازه اما کیفیت بسیار بیشتری نسبت به قناری های داخل دارند. قناری رسمی بلند هم آن قدر قیمتش را فضایی کردند که گاهی از دادن قیمت به دوستان خارجی ام طفره میروم . قبلا از کشور های مثل عراق و سوریه میومدن قناری پرستار میبردند اما همون ها هم دیگه کمتر میان

 11. arash گفت:

  سلام درود خدمت استاد عزیز که این مطالب جامع رو به اشتراک گذاشتن
  خدمت دوستان باید عرض کنم اگر قادر به تعقیب روزانه .برنامه ی نور دهی نیستند فراموش میکنند وقت ندارند یا غیره
  ویا قادر به خرید دستگاههای آنچنانی نیستند
  پیشنهادی با قیمت مناسب خدمت شما میدهم که خودم انجام دادم
  شما میتوانید برق خروجی روشنایها را به یک ساعت زمان دار وصل کنید
  این ساعت قابل برنامه ریزی روزانه هفتگی وماهیانه است بادقت حتی یک ثانیه
  شما میتوانید هربرنامه ایی به این ساعت بدهید که روشن وخواموش شود این دستگاه کوچک وقابل نصب بر روی دیوار هم هست
  مشخصات ساعت
  ساعت دیجیتال شیوا امواج ماهیانه قیمتش هم حدود پنجاه هشت هزار تومان است در ضمن همین ساعت هفتگی هم وجود دارد ولی شما ساعت ماهیانه بخرید .اگر هم مشکلی درنصب پیدا کردید بنده در خدمتم لذا شغل بنده درا راستای برق است درضمن بنده فقط مصرف کننده این دستگاه بودم نه فروشنده نه تولید کننده.درود سپاس دوستان عزیز تر از جان

 12. سالار گفت:

  سلام اقا نوید قناری نر من قرص میخونه وامادس قناری ماده من هم همینطور اما وقتی انداختم پیش هم قناری ماده فرار میکرد وقناری نر هم دهنش رو باز میکرد و همینطور بال هاش رو علت چی میتونه باشه . ممنون میشم از سایت خوبتون

 13. کیوان گفت:

  سلام.آقا نوید عزیز.من خیلی علاقه به قناری دارم و قبلا هم بمدت ۲ سال نگهداری و جوجه گرفته ام.ولی حالا میخوام بصورت تجاری شروع کنم و زندگیمو از این طریق اداره کنم.میخواستم نظرتون رو بدونم و راهنماییم کنید.اگه ممکنه جوابتون رو به آدرس ایمیلم بفرستید.ممنون.behzadi_keyvan@ymail.com

  • سلام . به نظر بنده در پرورش قناری ابتدا عشق و احترام به قناری لازمه
   به نظر من به عنوان شغل دوم روش حساب کنید. کار اصلی رو داشته باشید و در کنارش پرورش قناری انجام بدید

 14. حمید گفت:

  سلام
  اقا نوید میشه یه توضیح هم برای نور دهی قناری خانگی بدید
  من هرجور باشه لامپ رو از ساعت ده تا یازده خاموش میکنم ایا تا این زمان لامپ روشن هست اشکال داره ایا قناریا به اینجور نور دهی عادت میکنن در ضمن وقتی که لامپ خاموش میشه دیگه اجازه نمیدم کسی روشن کنه
  یه سوال دیگم داشتم اگه از العان دارم برا جفت گیری اماده میکنم زمان نور دهی رو همینجور ثابت نکه دارم یا تغیر بدم

 15. امیر گفت:

  سلام یک سوال داشتم وقتی جفت ها دو لانه جوجه دادن برای جلوگیری از تخم گذاری چه باید کرد ؟جدا کردن کافیه ؟چون بعضی قناری ها ماده بدون نر هم تخم میزارن.کی باید جدا کرد ؟جوجه ها چند روزه باید باشن.

  • سلام ، جوجه ها از ۲۸ روزگی به بعد خودشون میتونن غذای تخم مرغی بخورند ، میتونید ماده رو جدا کنید ازشون و اگه تخم گذاشت بردارید ، مشکلی نیست فقط لونه براش نزارید .

 16. پیام گفت:

  سلام اقا نوید جواب مارو هم بده بی زحمت

 17. پیام گفت:

  سلام اقا نوید میخام مکمل و ویتامین بخرم ,میخاستم بدونم مکمل ها و ویتامین هایی ک درطول سال باید همواره مصرف بشه برای سلامت قناری چی هست؟از چ برندی باشه بهتره؟مکمل هایی ک بجز زمان جوجه و مست کردن استفاده میشه؟مسلا مولتی ویتامین خوبه در طول سال بدم؟

  • سلام ، مولتی ویتامین و ب کمپلکس در طول سال استفاده میشه. برند های تابرنیل، نکتون ، لاتک و کویکو خوب هستند . برای آماده سازی از ویتامین e به همراه مولتی ویتامین ها استفاده میشه

 18. پیام گفت:

  سلام و خسته نباشید,من شنیدم اگه یجفت قناری رو ک جفت نخوردن بخای ماده رو عوض کنی با یکی دیگه تن کنی فناری نر نباید صدای ماده اولشو بشنوه وگرنه با ماده جدید جفت نمیخوره میخاستم ببینم صحت داره؟

 19. اکبر از تبریز گفت:

  عاغا نوید یه سوال دیگه هم داشتم اگه امکانش باشه.
  جوجه قناری ۱ یا ۲ ماهه چه خصوصیاتی باید داشته باشه.؟
  منظورم اینه که چطور میشه دقیقا تشخیص داد که قناری جوجه هست یا سنش بالاس.
  جوجه قناری ۱ یا ۲ ماهه مشخصات دقیقی داره.؟؟؟؟؟

  • اکبر خان این قضیه بیشتر تجربی هست ، اما جوجه های یکی دو ماهه پر های نرمی دارند که در حال ریزش و تعویض با پرهای ضخیم تر هستند . پا های بسیار شفاف ، پس تقریبا یک شکل

 20. اکبر از تبریز گفت:

  سلامی دوباره برای اقا نوید عزیز عاغا خسته نمی شی از این همه سوالی که جواب میدی ( البته شوخی هستش هاااااااا)
  واقعا دستت درد نکنه نوید جون از این تلاشت تو سایت.
  عاغا نوید بنده قناری یسر دارم که رنگشون لیمویی هستش
  جوجه هایی که ازش گرفتم اصلا شبیه به نر و ماده نیستن و البته از نظر جثه.خیلی جثشون کوچیک تر از مادر پدرشون هست البته ۲ ماهه هستن خواستم بپرسم به مرور زمان جثشون تغیر میکنه یا نه.؟
  اقا نوید یه سوال دیگه ای هم که داشتم اینه که عاغا چند سالتونه.؟
  همین…

 21. جواد گفت:

  عالی بود
  فقط یه سوال
  من تو بالکن ۱۰ تا قناری دارم
  بعضی ها تکی تو قفس هستن بعضی ها هم ۲ تا نر تو یه قفس و یا ۲ تا ماده تو یه قفس
  همه هم همدیگه رو می بینن
  رسیدگیم هم خوبه
  برای جفت اندازی باید چیکار کنم؟
  حتما باید نر و ماده ای که می خوام جفت بندازم رو از این جمع جدا کنم که بقیه رو نبینند و …؟
  یکم راهنمایی بفرمایید لطفا

 22. ناشناس گفت:

  بسیار عالی توضیح دادید خیلی چیزا روشن شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.