قناری کده | پرورش و نگهداری

تبلیغات

فروشگاه قناری کده
موضوعات

کانال رسمی قناری کده در تلگرام

کانال رسمی وب سایت قناری کده در تلگرام راه اندازی شد.

telegram-canary

سلام دوستان ، کانال رسمی وب سایت قناری کده در تلگرام راه اندازی شد . به منظور پیوستن به این کانال و دریافت آخرین مقالات ، عکس ها و مطالب مربوط به قناری لینک زیر را باز کنید و گزینه Join یا عضویت را انتخاب کنید .

ورود به کانال رسمی قناری کده در تلگرام

 

نکته : برای عضویت در کانال های تلگرام باید آخرین ورژن از این نرم افزار را در اختیار داشته باشید . در ضمن قناری کده به غیر از این کانال در تلگرام و گروه فیسبوک در هیچ یک از شبکه های ارتباطی گروه دیگری ندارد.

اگردر این زمینه با مشکلی برخوردید میتوانید از طریق شماره زیر در تلگرام با من در ارتباط باشید : لطفا برای مشکلات قناری ها زیر مطالب سایت نظر ارسال کنید و از تماس گرفتن خود داری کنید. ممنون

09300098311 نوید احمدی

  آدرس لینک جهت کپی و اشتراگ گزاری با دوستانتان :

https://telegram.me/canary98

منتظر شما عزیزان هستیم…

قناری کده

پرورش تجاری قناری و عوارض آن

قناری داری تجاری و عوارض آن در ایران

www.Canary98.ir

نور دهی قناری قناری در ایران قناری داری تجاری و عوارض آن قناری عوارض پرورش تجاری قناری سایت قناری جوجه کشی از قناری تولید مثل قناری پرورش ناشیانه قناری پرورش قناری پرورش حرفه ای قناری در ایران پرورش حرفه ای قناری پرورش اصولی قناری

 

درود و عرض ادب به خدمت همه دوستان و سروران گرامی.

مدتیست که با دوستان به مناسبت فصل جوجه کشی درمورد نوردهی و الزام رعایت نوردهی درست به مباحثه پرداخته ایم و نتایج خوبی هم دستگیرمان شده

چندی پیش در یک پست جداگانه روشی را که تقریبا اکثر افراد در اروپا و آمریکای شمالی به کار میبرند به خدمت دوستان ارائه دادم که بسیاری از دوستان به طور خصوصی یا عمومی سوالهایشان را پرسیدند که بنده هم بنا به شرط وظیفه پاسخ گو شدم که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد و نتیجه خوب هم عاید دوستداران این پرنده زیبا بکند.

حال دلیل اینکه این مقاله را مینویسم چیز دیگریست. اگر دقت به ﻋﻤﻞ بیاوریم متوجه خواهیم شد که پرورش دهندگان حرفه ای قناری دو دسته اند.

۱- کسانی که به خود قناری عشق میورزند. آنها را با تمام وجود دوست دارند و ثانیه های عمر قناری هایشان برایشان مهم است. این دسته حاضر هستند هر کاریﺭا بکنند تا پرنده هایشان به بهترین نحو ممکن رشد و ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﺜﻞ کنند و از سلامت خوب برخوردار باشند و در نهایت طولانی ترین عمر ممکن را داشته باشند.

۲- کسانی که قناری برایشان فقط سود مادی دارد و صد البته سالم بودن قناری ها برایشان مهم است. چرا که قناری سالم میتواند بیشترین تعداد جوجه (بخوانید سود) را برایش فراهم کند نه قناری مریض. برای این دسته اگر سود مادی وجود نداشته باشد بی شک قناری پروری را کنار میگذارند.

دوستان توجه داشته باشید که نگهداری از تعداد بالای قناری فرق این دو گروه نیست. بلکه در چگونگی نگهداری اختلاف دارند. حال هدف من از بیان این مقدمه چیست؟

دسته اول به دلیل عشقی که به این پرنده دارند، همواره سعی خواهد کرد که شرایط زندگی را برای قناری هایش ﻧﺰدیک ترین حالت به شرایط طبیعی فراهم کند تا قناری هم باروری طبیعی و هم عمری طبیعی داشته باشد. حال اگر بتواند در کنار آن از فروش قناری های مازاد سودی هم ببرد که فبها و اگر هم نتواند (به هر دلیلی) باز هم فبها. چرا این گروه اینگونه فکر میکنند؟ چون عشق به این پرنده را در خود پرورش داده اند و پرنده را نه به خاطر سودش بلکه به خاطر خودش دوست دارند و به آن عشق میورزند. حال بر خلاف دسته اول، دسته دوم برای بالا بردن تعداد جوجه در مقطع زمانی کوتاه، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی پرنده حاضر به انجام هر کاری هستند. یکی از این کار ها بالا بردن زمان طول روز (نوردهی ) به طور خیلی سریع میباشد که متاسفانه بسیاری از جوانان و تازه کاران که با این افراد در رابطه هستند این روش ﻏﻴﺮ اﻧﺴﺎﻧﻲ را دنبال میکنند و هم علاوه بر هزینه بالا صدمات جبران ناپذیری به قناری هایشان می زنند.
اگر یادتان باشد، در آن مبحث نوردهی عرض کردم که بعد از اتمام دوران لک و استراحت که طول روز ما ۸/۵ ویا ۹ ساعت است، ما برای افزایش طول روز بطور خلاصه ، طبق یک برنامه ساده که “ﻫﻔﺘﻪ اﻱ” یک ربع ساعت است پیش میرویم و ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯﻣﺎﻥ ﺭا به ۱۴ ساعت میرﺳﺎﻧﻴﻢ. مسلما این روش وقت گیر است و زمان برای گروه دوم نقش بزرگی را بازی میکند( در ذهنتان سود دهی را مجسم کنید). چراکه باید حداقل ۳ ماه صبر کند تا قناری هایش ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻮﻧﺪ و به بار بنشینند. بنابر این او طول روز را هفته ای یک ساعت یا حداقل ۴۵ دقیقه افزایش میدهد. این به چه معنی است؟ وارد کردن شوک به قناری. اجبار کردن قناری برای آﻣﺎﺩه شدن و ﺑﻬﻢ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺩاﺧﻠﻲ و ﻃﺒﻴﻌﻲ ﭘﺮﻧﺪﻩ. اما سوال اینست که آیا این قناری ها (مخصوصا جوجه هاﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺣﺎﻝ ﺑﺎﻟﻎ ﺷﺪن ﻫﺴﺘﻨﺪ) قادر هستند با این سرعت آماده شوند؟ آیا در طبیعت هم طول روز هفته ای یک ساعت افزایش پیدا میکند؟ جواب هر دو سوال خیر است. قناریی که شوکه زمانی شده باشد تحت هیچ شرایطی آﻣﺎﺩه نمیشود. و برعکس بر اثر استرس فراوان اگر به لک نرود و ضعیف نشود، در همان حالت خواهد ماند. چون طبیعتش به او این را القا میکند که اتفاقاتی غیر عادی در حال شرف است پس بهتر است که انرژی را برای روز مبادا ذخیره کرد. این سیستم نه فقط پرندگان بلکه تمامی جانداران است.

حال این سوال پیش می آید که پس این افراد چه میکنند که میتوانند جوجه بکشند؟ جواب آن بسیار ساده است. استفاده از مکملات اضافی و غیر لازم نه به صورت نرمال و عادی بلکه به صورت بی رویه و اضافی.

همانطور که همه میدانیم دو ویتامینی که نقش آماده سازی را بازی میکنند E و A هستند. این افراد با دادن بیش از حد این ویتامین ها پرندگانشان را سریعا آماده میکنند. بارها دیده شده که قناری های جوان نر مست مست میخوانند، پسشان بر آمده و تمامی علایم آمادگی را دارند و وقتی هم که جفت انداخته میشوند، روزی ده بار جفت میخورند اما دریغ از یک تخم نطفه دار.
خوب دوست گرامی! قناری یی را که حال یا خودتان یا شخص دیگری با استفاده از ویتامین های بی رویه آماده کرده هنوز از لحاظ فیریکی به آن رشد طبیعی نرسیده تا نتواند بدنش اسپرم تولید کند، مثل کودکیست که باتزریق هورمون عضلات قوی و بزرگی را درست کرده باشد. این حالت نیز برای قناری های ماده هم صادق است. ماده های جوان همه علایم آمادگی را دارند اما بدنشان نمیتواند تخم بسازد و یا آماده میشوند،لانه میسازند، و حتی تخم میکنند، یا تخم آخر در شکمشان می پیچد و یا بعد از تخمگزاری ضعیف شده و میمیرند. دلیل آنهم اینست که هنوز ارگانهای داخلی بدن به رشد کامل برای ساخت و تولید تخم نرسیده اند.

مورد دیگر که بسیاری از دوستان یا نمیدانند یا به آن بیتوجهی میکنند اینست که بدن پرنده قادر به دفع مازاد بر مصرف ویتامین E نیست و این ویتامین در کبد و کلیه میماند و این ارگانهای داخلی را خراب میکند و یا باعث بوجود آمدن سرطان ریه و همچنین شل شدن و از کار افتادن ماهیچه ها ( بعضا دیده میشود که قناری بر روی نی بالانس ندارد) در پرنده میگردد. این خود دلیلی برای مریضی قناری شما میشود. قناریی که کبدش از کار افتاده باشد و یا سرطان ریه داشته باشد پف میکند، کم غذا میشود، فضله اش از حالت طبیعی خارج میشود و نهایتا با عذاب میمیرد. حال از آنجاییکه ما دکتر دامپزشک نیستیم برای بهبودی اش انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها را میبندیم به نافش. اما غافل از اینکه همین آنتیبیوتیک ها کبد را بیشتر از قبل نابود میکنند. یعنی ما هر کاری بکنیم فقط خرج اضافی کرده ایم و کار از کار گذشته است.

حال همین عوارض را نیزبرای ویتامین A میتوان در نظر گرفت با این تفاوت که صدمه اصلی به جگر پرنده وارد میگردد.

میبیند که این روش چگونه زنجیر وار سلامت قناری های شما به خطر می اندازد. البته که این برای قناری پرور تجارتی مهم نیست. او توانسته در یک فصل ۸- ۱۰ یا ۱۲ جوجه از قناریش بکشد. یعنی سودش را چندین برابر کرده. او حتی نمیداند که میانگین طول عمر قناری هایش چند سال است. وقتی به او میگویی که قناریی در سن هفت سالگی هنوز نطفه دارد و خودش جوجه ها را بزرگ میکند، جوری با تعجب به تو نگاه میکند که گویی اغراق کرده ای و دروغ گفته ای.

دوستی در همین راستای نور دهی پرسید که خوب اگر ما ۳ ماه وقت برای بالا بردن طول روز و چند ماه وقت برای دوران کم نوری و لک بگذاریم پس چگونه در مدت کوتاه باقیمانده جوجه بکشیم؟

جواب بنده: دوست عزیز مگر قرار است شما چند سری جوجه بکشید؟ آیا هدفتان بیشتر از ۲ لانه جوجه از هر جفت است؟ اگر اینطور است که شما نیز به جنبه مادی مسئله نگاه میکنید. دوست خوب اکثر پرندگان در طبیعت حداکثر دو لانه جوجه میدهند و بس. شما برای هر لانه به حدود ۴۵ تا (حداکثر)۶۰ روز وقت احتیاج دارید. و با در نظر گرفتن اینکه سری دوم در اواخر سری اول آغاز میشود. شما نهایتا به چهار ماه وقت برای گرفتن جوجه احتیاج دارید. این بدین معناست که قناری شما بایدحداقل ۸ ماه سال از زندگی اش لذت ببرد، استراحت کند و بخورد و بخوابد که باز هم این به معنای هزینه اضافی برای قناری پرور تجاریست.

دوستان عزیز و همراهان گرامی! خواهش من در اینجا اینست که حیواناتتان را مثل کودکانتان دوست داشته باشید و آنگونه که شایسته شان است مورد محبت قرار دهید. نگذارید که جنبه مادی این “هنر” بر جنبه انسانی آن غالب شود. نگذارید که نام “صنعت قناری پروری” به آن داده شود.

در اینجا از جناب محمد تاجیک بابت کمک در نوشتن این مقاله تشکر میکنم.

ضمن تشکر از دوستان گرامی بابت وقت گذاشتن و خواندن این مقاله، بیصبرانه منتظر نظرات مخالف و موافق دوستان عزیز هستم.

پیروز و مؤید باشید.

کوچک شما
حمید ضیا

قناری کدهنظر شما دوست عزیز در مورد این مطلب چیست ؟

در قسمت نظرات (پایین صفحه) نظر خودتون رو بنویسید.

اگر انتقاد یا پیشنهاد و نقطه نظری هم دارید خوشحال میشم نظرتون رو بدونم. با تشکر

نویسنده: نوید احمدی
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۰۶
بازدید: 48237
35 دیدگاه
علیرضا گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ببخشید من دنبال قطره ی تقویت نطفه میگردم میخواستم ببینم شما جایی را در اصفهان سراغ دارید که معتبر و قابل اطمینان باشه که بنده بخرم لطفا راهنماییم کنید سریع

بابك گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام درموردتشخيص شپشك توضيح بدين

ارسال نظر (نظرات ارسال شده: 35 دیدگاه)

فروشگاه قناری کده راه اندازی شد

افتتاح فروشگاه قناری کده

www.shop.canary98.ir

لوازم قناری فروشگاه لوازم قناری کده فروشگاه لوازم قناری فروشگاه قناری کده فروش لوازم قناری کده فروش لوازم قناری فروش قفس قناری افتتاح فروشگاه قناری درود دوستان و همراهان عزیز همان طور که قول داده بودیم فروشگاه قناری کده راه اندازی شد. ✅ فروشگاه هر روز کامل تر خواهند شد و با محصولات متنوع سعی در راضی نگه داشتن شما کاربران گرامی داریم. با عضویت در کانال فروشگاه هم میتوانید از تخفیف ها و محصولات جدید با خبر شوید :

https://telegram.me/joinchat/A9StSUC-NfOQ_-ytSjKUQw

https://telegram.me/canarybazar

آدرس فروشگاه قناری کده :

www.shop.canary98.ir

از تولید کننده های عزیز هم دعوت می شود که محصولات خود را از طریق شماره زیر به ما معرفی کنند تا در صورت توافق در فروشگاه به عرضه کاربران قرار گیرد. 09300098311 سپاس از همراهی شما همراهان همیشگی قناری کده
تبلیغات
شبکه های اجتماعی