قناری کده | پرورش و نگهداری

تبلیغات

فروشگاه قناری کده
موضوعات

کانال رسمی قناری کده در تلگرام

کانال رسمی وب سایت قناری کده در تلگرام راه اندازی شد.

telegram-canary

سلام دوستان ، کانال رسمی وب سایت قناری کده در تلگرام راه اندازی شد . به منظور پیوستن به این کانال و دریافت آخرین مقالات ، عکس ها و مطالب مربوط به قناری لینک زیر را باز کنید و گزینه Join یا عضویت را انتخاب کنید .

ورود به کانال رسمی قناری کده در تلگرام

 

نکته : برای عضویت در کانال های تلگرام باید آخرین ورژن از این نرم افزار را در اختیار داشته باشید . در ضمن قناری کده به غیر از این کانال در تلگرام و گروه فیسبوک در هیچ یک از شبکه های ارتباطی گروه دیگری ندارد.

اگردر این زمینه با مشکلی برخوردید میتوانید از طریق شماره زیر در تلگرام با من در ارتباط باشید : لطفا برای مشکلات قناری ها زیر مطالب سایت نظر ارسال کنید و از تماس گرفتن خود داری کنید. ممنون

09300098311 نوید احمدی

  آدرس لینک جهت کپی و اشتراگ گزاری با دوستانتان :

https://telegram.me/canary98

منتظر شما عزیزان هستیم…

قناری کده

پرورش تجاری قناری و عوارض آن

قناری داری تجاری و عوارض آن در ایران

www.Canary98.ir

نور دهی قناری قناری در ایران قناری داری تجاری و عوارض آن قناری عوارض پرورش تجاری قناری سایت قناری جوجه کشی از قناری تولید مثل قناری پرورش ناشیانه قناری پرورش قناری پرورش حرفه ای قناری در ایران پرورش حرفه ای قناری پرورش اصولی قناری

 

درود و عرض ادب به خدمت همه دوستان و سروران گرامی.

مدتیست که با دوستان به مناسبت فصل جوجه کشی درمورد نوردهی و الزام رعایت نوردهی درست به مباحثه پرداخته ایم و نتایج خوبی هم دستگیرمان شده

چندی پیش در یک پست جداگانه روشی را که تقریبا اکثر افراد در اروپا و آمریکای شمالی به کار میبرند به خدمت دوستان ارائه دادم که بسیاری از دوستان به طور خصوصی یا عمومی سوالهایشان را پرسیدند که بنده هم بنا به شرط وظیفه پاسخ گو شدم که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد و نتیجه خوب هم عاید دوستداران این پرنده زیبا بکند.

حال دلیل اینکه این مقاله را مینویسم چیز دیگریست. اگر دقت به ﻋﻤﻞ بیاوریم متوجه خواهیم شد که پرورش دهندگان حرفه ای قناری دو دسته اند.

۱- کسانی که به خود قناری عشق میورزند. آنها را با تمام وجود دوست دارند و ثانیه های عمر قناری هایشان برایشان مهم است. این دسته حاضر هستند هر کاریﺭا بکنند تا پرنده هایشان به بهترین نحو ممکن رشد و ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﺜﻞ کنند و از سلامت خوب برخوردار باشند و در نهایت طولانی ترین عمر ممکن را داشته باشند.

۲- کسانی که قناری برایشان فقط سود مادی دارد و صد البته سالم بودن قناری ها برایشان مهم است. چرا که قناری سالم میتواند بیشترین تعداد جوجه (بخوانید سود) را برایش فراهم کند نه قناری مریض. برای این دسته اگر سود مادی وجود نداشته باشد بی شک قناری پروری را کنار میگذارند.

دوستان توجه داشته باشید که نگهداری از تعداد بالای قناری فرق این دو گروه نیست. بلکه در چگونگی نگهداری اختلاف دارند. حال هدف من از بیان این مقدمه چیست؟

دسته اول به دلیل عشقی که به این پرنده دارند، همواره سعی خواهد کرد که شرایط زندگی را برای قناری هایش ﻧﺰدیک ترین حالت به شرایط طبیعی فراهم کند تا قناری هم باروری طبیعی و هم عمری طبیعی داشته باشد. حال اگر بتواند در کنار آن از فروش قناری های مازاد سودی هم ببرد که فبها و اگر هم نتواند (به هر دلیلی) باز هم فبها. چرا این گروه اینگونه فکر میکنند؟ چون عشق به این پرنده را در خود پرورش داده اند و پرنده را نه به خاطر سودش بلکه به خاطر خودش دوست دارند و به آن عشق میورزند. حال بر خلاف دسته اول، دسته دوم برای بالا بردن تعداد جوجه در مقطع زمانی کوتاه، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی پرنده حاضر به انجام هر کاری هستند. یکی از این کار ها بالا بردن زمان طول روز (نوردهی ) به طور خیلی سریع میباشد که متاسفانه بسیاری از جوانان و تازه کاران که با این افراد در رابطه هستند این روش ﻏﻴﺮ اﻧﺴﺎﻧﻲ را دنبال میکنند و هم علاوه بر هزینه بالا صدمات جبران ناپذیری به قناری هایشان می زنند.
اگر یادتان باشد، در آن مبحث نوردهی عرض کردم که بعد از اتمام دوران لک و استراحت که طول روز ما ۸/۵ ویا ۹ ساعت است، ما برای افزایش طول روز بطور خلاصه ، طبق یک برنامه ساده که “ﻫﻔﺘﻪ اﻱ” یک ربع ساعت است پیش میرویم و ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯﻣﺎﻥ ﺭا به ۱۴ ساعت میرﺳﺎﻧﻴﻢ. مسلما این روش وقت گیر است و زمان برای گروه دوم نقش بزرگی را بازی میکند( در ذهنتان سود دهی را مجسم کنید). چراکه باید حداقل ۳ ماه صبر کند تا قناری هایش ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻮﻧﺪ و به بار بنشینند. بنابر این او طول روز را هفته ای یک ساعت یا حداقل ۴۵ دقیقه افزایش میدهد. این به چه معنی است؟ وارد کردن شوک به قناری. اجبار کردن قناری برای آﻣﺎﺩه شدن و ﺑﻬﻢ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺩاﺧﻠﻲ و ﻃﺒﻴﻌﻲ ﭘﺮﻧﺪﻩ. اما سوال اینست که آیا این قناری ها (مخصوصا جوجه هاﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺣﺎﻝ ﺑﺎﻟﻎ ﺷﺪن ﻫﺴﺘﻨﺪ) قادر هستند با این سرعت آماده شوند؟ آیا در طبیعت هم طول روز هفته ای یک ساعت افزایش پیدا میکند؟ جواب هر دو سوال خیر است. قناریی که شوکه زمانی شده باشد تحت هیچ شرایطی آﻣﺎﺩه نمیشود. و برعکس بر اثر استرس فراوان اگر به لک نرود و ضعیف نشود، در همان حالت خواهد ماند. چون طبیعتش به او این را القا میکند که اتفاقاتی غیر عادی در حال شرف است پس بهتر است که انرژی را برای روز مبادا ذخیره کرد. این سیستم نه فقط پرندگان بلکه تمامی جانداران است.

حال این سوال پیش می آید که پس این افراد چه میکنند که میتوانند جوجه بکشند؟ جواب آن بسیار ساده است. استفاده از مکملات اضافی و غیر لازم نه به صورت نرمال و عادی بلکه به صورت بی رویه و اضافی.

همانطور که همه میدانیم دو ویتامینی که نقش آماده سازی را بازی میکنند E و A هستند. این افراد با دادن بیش از حد این ویتامین ها پرندگانشان را سریعا آماده میکنند. بارها دیده شده که قناری های جوان نر مست مست میخوانند، پسشان بر آمده و تمامی علایم آمادگی را دارند و وقتی هم که جفت انداخته میشوند، روزی ده بار جفت میخورند اما دریغ از یک تخم نطفه دار.
خوب دوست گرامی! قناری یی را که حال یا خودتان یا شخص دیگری با استفاده از ویتامین های بی رویه آماده کرده هنوز از لحاظ فیریکی به آن رشد طبیعی نرسیده تا نتواند بدنش اسپرم تولید کند، مثل کودکیست که باتزریق هورمون عضلات قوی و بزرگی را درست کرده باشد. این حالت نیز برای قناری های ماده هم صادق است. ماده های جوان همه علایم آمادگی را دارند اما بدنشان نمیتواند تخم بسازد و یا آماده میشوند،لانه میسازند، و حتی تخم میکنند، یا تخم آخر در شکمشان می پیچد و یا بعد از تخمگزاری ضعیف شده و میمیرند. دلیل آنهم اینست که هنوز ارگانهای داخلی بدن به رشد کامل برای ساخت و تولید تخم نرسیده اند.

مورد دیگر که بسیاری از دوستان یا نمیدانند یا به آن بیتوجهی میکنند اینست که بدن پرنده قادر به دفع مازاد بر مصرف ویتامین E نیست و این ویتامین در کبد و کلیه میماند و این ارگانهای داخلی را خراب میکند و یا باعث بوجود آمدن سرطان ریه و همچنین شل شدن و از کار افتادن ماهیچه ها ( بعضا دیده میشود که قناری بر روی نی بالانس ندارد) در پرنده میگردد. این خود دلیلی برای مریضی قناری شما میشود. قناریی که کبدش از کار افتاده باشد و یا سرطان ریه داشته باشد پف میکند، کم غذا میشود، فضله اش از حالت طبیعی خارج میشود و نهایتا با عذاب میمیرد. حال از آنجاییکه ما دکتر دامپزشک نیستیم برای بهبودی اش انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها را میبندیم به نافش. اما غافل از اینکه همین آنتیبیوتیک ها کبد را بیشتر از قبل نابود میکنند. یعنی ما هر کاری بکنیم فقط خرج اضافی کرده ایم و کار از کار گذشته است.

حال همین عوارض را نیزبرای ویتامین A میتوان در نظر گرفت با این تفاوت که صدمه اصلی به جگر پرنده وارد میگردد.

میبیند که این روش چگونه زنجیر وار سلامت قناری های شما به خطر می اندازد. البته که این برای قناری پرور تجارتی مهم نیست. او توانسته در یک فصل ۸- ۱۰ یا ۱۲ جوجه از قناریش بکشد. یعنی سودش را چندین برابر کرده. او حتی نمیداند که میانگین طول عمر قناری هایش چند سال است. وقتی به او میگویی که قناریی در سن هفت سالگی هنوز نطفه دارد و خودش جوجه ها را بزرگ میکند، جوری با تعجب به تو نگاه میکند که گویی اغراق کرده ای و دروغ گفته ای.

دوستی در همین راستای نور دهی پرسید که خوب اگر ما ۳ ماه وقت برای بالا بردن طول روز و چند ماه وقت برای دوران کم نوری و لک بگذاریم پس چگونه در مدت کوتاه باقیمانده جوجه بکشیم؟

جواب بنده: دوست عزیز مگر قرار است شما چند سری جوجه بکشید؟ آیا هدفتان بیشتر از ۲ لانه جوجه از هر جفت است؟ اگر اینطور است که شما نیز به جنبه مادی مسئله نگاه میکنید. دوست خوب اکثر پرندگان در طبیعت حداکثر دو لانه جوجه میدهند و بس. شما برای هر لانه به حدود ۴۵ تا (حداکثر)۶۰ روز وقت احتیاج دارید. و با در نظر گرفتن اینکه سری دوم در اواخر سری اول آغاز میشود. شما نهایتا به چهار ماه وقت برای گرفتن جوجه احتیاج دارید. این بدین معناست که قناری شما بایدحداقل ۸ ماه سال از زندگی اش لذت ببرد، استراحت کند و بخورد و بخوابد که باز هم این به معنای هزینه اضافی برای قناری پرور تجاریست.

دوستان عزیز و همراهان گرامی! خواهش من در اینجا اینست که حیواناتتان را مثل کودکانتان دوست داشته باشید و آنگونه که شایسته شان است مورد محبت قرار دهید. نگذارید که جنبه مادی این “هنر” بر جنبه انسانی آن غالب شود. نگذارید که نام “صنعت قناری پروری” به آن داده شود.

در اینجا از جناب محمد تاجیک بابت کمک در نوشتن این مقاله تشکر میکنم.

ضمن تشکر از دوستان گرامی بابت وقت گذاشتن و خواندن این مقاله، بیصبرانه منتظر نظرات مخالف و موافق دوستان عزیز هستم.

پیروز و مؤید باشید.

کوچک شما
حمید ضیا

قناری کده



نظر شما دوست عزیز در مورد این مطلب چیست ؟

در قسمت نظرات (پایین صفحه) نظر خودتون رو بنویسید.

اگر انتقاد یا پیشنهاد و نقطه نظری هم دارید خوشحال میشم نظرتون رو بدونم. با تشکر

نویسنده: نوید احمدی
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۰۶
بازدید: 50285
35 دیدگاه
ناشناس گفت:

Thumb up 2 Thumb down 0

بسیار عالی توضیح دادید خیلی چیزا روشن شد

جواد گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

عالی بود
فقط یه سوال
من تو بالکن ۱۰ تا قناری دارم
بعضی ها تکی تو قفس هستن بعضی ها هم ۲ تا نر تو یه قفس و یا ۲ تا ماده تو یه قفس
همه هم همدیگه رو می بینن
رسیدگیم هم خوبه
برای جفت اندازی باید چیکار کنم؟
حتما باید نر و ماده ای که می خوام جفت بندازم رو از این جمع جدا کنم که بقیه رو نبینند و …؟
یکم راهنمایی بفرمایید لطفا

Thumb up 2 Thumb down 0

دوست عزیز نر ها باید تک باشند برای مست شدن ، ماده ها اشکالی نداره اگه چند تایی با هم تو یه قفس باشند . نر ها بالا ماده ها پایین

اکبر از تبریز گفت:

Thumb up 3 Thumb down 0

سلامی دوباره برای اقا نوید عزیز عاغا خسته نمی شی از این همه سوالی که جواب میدی ( البته شوخی هستش هاااااااا)
واقعا دستت درد نکنه نوید جون از این تلاشت تو سایت.
عاغا نوید بنده قناری یسر دارم که رنگشون لیمویی هستش
جوجه هایی که ازش گرفتم اصلا شبیه به نر و ماده نیستن و البته از نظر جثه.خیلی جثشون کوچیک تر از مادر پدرشون هست البته ۲ ماهه هستن خواستم بپرسم به مرور زمان جثشون تغیر میکنه یا نه.؟
اقا نوید یه سوال دیگه ای هم که داشتم اینه که عاغا چند سالتونه.؟
همین…

Thumb up 5 Thumb down 2

سلام اکبر جان ، وظیفه است عزیز 😉
جوجه دوماهه کمی دیگه رشد میکنه اما خیلی نه . حتما در نسل های قبلی ریز تر بودند .
۲۷ سالمه اکبر جان

اکبر از تبریز گفت:

Thumb up 1 Thumb down 1

عاغا نوید یه سوال دیگه هم داشتم اگه امکانش باشه.
جوجه قناری ۱ یا ۲ ماهه چه خصوصیاتی باید داشته باشه.؟
منظورم اینه که چطور میشه دقیقا تشخیص داد که قناری جوجه هست یا سنش بالاس.
جوجه قناری ۱ یا ۲ ماهه مشخصات دقیقی داره.؟؟؟؟؟

Thumb up 1 Thumb down 1

اکبر خان این قضیه بیشتر تجربی هست ، اما جوجه های یکی دو ماهه پر های نرمی دارند که در حال ریزش و تعویض با پرهای ضخیم تر هستند . پا های بسیار شفاف ، پس تقریبا یک شکل

پیام گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام و خسته نباشید,من شنیدم اگه یجفت قناری رو ک جفت نخوردن بخای ماده رو عوض کنی با یکی دیگه تن کنی فناری نر نباید صدای ماده اولشو بشنوه وگرنه با ماده جدید جفت نمیخوره میخاستم ببینم صحت داره؟

Thumb up 0 Thumb down 1

سلام ، خیر صحت نداره ، قناری نر همزمان میتونه تو یه قفس بزرگ با سه تا ماده جفت بخوره و اداره کنه لونه ها رو

پیام گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام اقا نوید میخام مکمل و ویتامین بخرم ,میخاستم بدونم مکمل ها و ویتامین هایی ک درطول سال باید همواره مصرف بشه برای سلامت قناری چی هست؟از چ برندی باشه بهتره؟مکمل هایی ک بجز زمان جوجه و مست کردن استفاده میشه؟مسلا مولتی ویتامین خوبه در طول سال بدم؟

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام ، مولتی ویتامین و ب کمپلکس در طول سال استفاده میشه. برند های تابرنیل، نکتون ، لاتک و کویکو خوب هستند . برای آماده سازی از ویتامین e به همراه مولتی ویتامین ها استفاده میشه

پیام گفت:

Thumb up 0 Thumb down 2

سلام اقا نوید جواب مارو هم بده بی زحمت

امیر گفت:

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام یک سوال داشتم وقتی جفت ها دو لانه جوجه دادن برای جلوگیری از تخم گذاری چه باید کرد ؟جدا کردن کافیه ؟چون بعضی قناری ها ماده بدون نر هم تخم میزارن.کی باید جدا کرد ؟جوجه ها چند روزه باید باشن.

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ، جوجه ها از ۲۸ روزگی به بعد خودشون میتونن غذای تخم مرغی بخورند ، میتونید ماده رو جدا کنید ازشون و اگه تخم گذاشت بردارید ، مشکلی نیست فقط لونه براش نزارید .

حمید گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام
اقا نوید میشه یه توضیح هم برای نور دهی قناری خانگی بدید
من هرجور باشه لامپ رو از ساعت ده تا یازده خاموش میکنم ایا تا این زمان لامپ روشن هست اشکال داره ایا قناریا به اینجور نور دهی عادت میکنن در ضمن وقتی که لامپ خاموش میشه دیگه اجازه نمیدم کسی روشن کنه
یه سوال دیگم داشتم اگه از العان دارم برا جفت گیری اماده میکنم زمان نور دهی رو همینجور ثابت نکه دارم یا تغیر بدم

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام
پیشنهاد میکنم لینک زیر رو مطالعه کنید

http://www.canary98.ir/artificial-lighting-for-canary-simply/

کیوان گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام.آقا نوید عزیز.من خیلی علاقه به قناری دارم و قبلا هم بمدت ۲ سال نگهداری و جوجه گرفته ام.ولی حالا میخوام بصورت تجاری شروع کنم و زندگیمو از این طریق اداره کنم.میخواستم نظرتون رو بدونم و راهنماییم کنید.اگه ممکنه جوابتون رو به آدرس ایمیلم بفرستید.ممنون.behzadi_keyvan@ymail.com

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام . به نظر بنده در پرورش قناری ابتدا عشق و احترام به قناری لازمه
به نظر من به عنوان شغل دوم روش حساب کنید. کار اصلی رو داشته باشید و در کنارش پرورش قناری انجام بدید

سالار گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام اقا نوید قناری نر من قرص میخونه وامادس قناری ماده من هم همینطور اما وقتی انداختم پیش هم قناری ماده فرار میکرد وقناری نر هم دهنش رو باز میکرد و همینطور بال هاش رو علت چی میتونه باشه . ممنون میشم از سایت خوبتون

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام ، چند روز اول طبیعیه

arash گفت:

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام درود خدمت استاد عزیز که این مطالب جامع رو به اشتراک گذاشتن
خدمت دوستان باید عرض کنم اگر قادر به تعقیب روزانه .برنامه ی نور دهی نیستند فراموش میکنند وقت ندارند یا غیره
ویا قادر به خرید دستگاههای آنچنانی نیستند
پیشنهادی با قیمت مناسب خدمت شما میدهم که خودم انجام دادم
شما میتوانید برق خروجی روشنایها را به یک ساعت زمان دار وصل کنید
این ساعت قابل برنامه ریزی روزانه هفتگی وماهیانه است بادقت حتی یک ثانیه
شما میتوانید هربرنامه ایی به این ساعت بدهید که روشن وخواموش شود این دستگاه کوچک وقابل نصب بر روی دیوار هم هست
مشخصات ساعت
ساعت دیجیتال شیوا امواج ماهیانه قیمتش هم حدود پنجاه هشت هزار تومان است در ضمن همین ساعت هفتگی هم وجود دارد ولی شما ساعت ماهیانه بخرید .اگر هم مشکلی درنصب پیدا کردید بنده در خدمتم لذا شغل بنده درا راستای برق است درضمن بنده فقط مصرف کننده این دستگاه بودم نه فروشنده نه تولید کننده.درود سپاس دوستان عزیز تر از جان

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ، ممنون میشم این مطلب رو کمی باز کنید ، نحوه کارکرد این ساعت ها چجوریه و چه کار هایی انجام میده ؟

سجاد گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت زحمتکشان عزیز قناری کده، تلگرام و سایت
من به امید خدا کار اصلی ام چیزی غیر از پرورش قناری خواهد بود، الآن دانشجوی فوق لیسانس هستم، علاقه شدیدی هم به قناری دارم، از پرورش دهنده ها که میپرسم آیا کار صادرات با کیفیت هم انجام میدید جواب درست حسابی به آدم نمیدند! میگن مهندس مگه کارت چشه!!! ؟؟قابل هضم نیست برام کسی که سالن با دو هزار قناری داره پرنده هاش رو توی بازار خلیج و… بفروشه. حالا سوالم از شما عزیزان
اول اینکه آیا کار صادرات هم انجام میشه توسط پرورش دهنده های عزیزمون؟! اگر ممکنه در مورد نحوه انجام ابن کار و به کدام کشورها و مشکلات سرراه توضیح بدید لطفا
دوم اینکه، البته این سوال نیست، خواهشه، اگر میشه سایت یا جایی که بتونم اطلاعاتم رو توی این زمینه صادرات بالا ببرم را به من معرفی کنید
خداخیرتون بده
هدف من بیشتر آبرو داری توی اینکار در مقابل اروپاییذها هستش

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ، صادراتی در کار نیست ، قناری های اروپا و سایر کشور های پیشرفته علی رغم وجود علاقه ای به این اندازه اما کیفیت بسیار بیشتری نسبت به قناری های داخل دارند. قناری رسمی بلند هم آن قدر قیمتش را فضایی کردند که گاهی از دادن قیمت به دوستان خارجی ام طفره میروم . قبلا از کشور های مثل عراق و سوریه میومدن قناری پرستار میبردند اما همون ها هم دیگه کمتر میان

عباسی گفت:

Thumb up 0 Thumb down 1

سلام اقا نوید ودوستان گرامی.دو جفت قناری دارم که سال پیش اینقدر مخوندن که خستم میکردن.ولی امسال هنوز که هنوزه مست نشدن واینقدر بهشون میرسم که به خودم نمیرسم مثلا شنبه کاهو یا کلم سفید یک شنبه هفت تخم نصف شاسی دوشنبه اسفناج سه شنبه هویج تخم مرغ چهار شنبه سیب یک خلال پنج شنبه هویج تخم مرغ.جمعه استراحت .همراه غذای نرمشون هم یک قاشق چای خوری جوانه انواع دان ها اسیاب شده البته دما۲۳_۲۵ ابتنی هفته ای یک بار نضافت هفته ای دوبار در ضمن رو پایه هم هستن راهنمایی کنید لطفا .حتما باید به اهنگی چیزی بزارم تا بخونن ممنون میشم .راهنمایی کنید که امسال به کار بگیرامشون..

Farhad گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام یه سوال داشتم ازتون،قناری ماده من تخم میذاره اما اما بعد از ۱۰، ۱۲ روز دیگه روشون نمیخوابه
البته من چیزی بعد تخم گذاری بهشون ندادم که بخواد آماده بشه ها

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام
تست کنید شاید شپشک داشته باشه

امپراطور گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

آقانویدسلام.داداش ازاینکه بتازگی افتخاراتصال به کانال تلگرامتونوپیداکردم بخودم میبالم‌.استفاده ازمطالب واطلاعات شمامنودرعشقبازیم حرفه ای میکنه.سالهاست پرنده بازی میکنم ولی باچشم نیمه بازولی شماداری چشممو به این حرفه بازمیکنه.مخصوصا فیلم اخیرتون بابت تشکیل نطفه درتخم.خواستم باینطریق ازشماتشکرکنم.

امیر نادری گفت:

Thumb up 1 Thumb down 0

آقا نوید واقعا دست مریزاد خیلی ازراهنمایی حاتون سپاسگزار م واقعا خیلی کمکم میکنید درود برشما

Thumb up 0 Thumb down 0

ممنون دوست عزیز ، موفق و پاینده باشید

سعید گفت:

Thumb up 2 Thumb down 0

سلام آیا میشه قناری تو بالکن جفت کرد

جاسم گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ببخشید میخواستم بدونم قناری که جوجه هاش تازه به دنیا اومده چقدر صبر کنم لونه دوم برارم که باز تخم بزارن ممنون میشم راهنماییم کنین

amir110 گفت:

Thumb up 1 Thumb down 0

سلام اقا نوید ببخشید من یه قناری نر دارم تو بالکن نگه داری می کنم می خوام یه ماده هم بخرم اشکال نداره اونجا جفت بخورن از نظر سردی گرمی

علیرضا گفت:

Thumb up 0 Thumb down 1

سلام ببخشید من دنبال قطره ی تقویت نطفه میگردم میخواستم ببینم شما جایی را در اصفهان سراغ دارید که معتبر و قابل اطمینان باشه که بنده بخرم لطفا راهنماییم کنید سریع

بابك گفت:

Thumb up 0 Thumb down 0

سلام درموردتشخيص شپشك توضيح بدين

ارسال نظر (نظرات ارسال شده: 35 دیدگاه)

فروشگاه قناری کده راه اندازی شد

افتتاح فروشگاه قناری کده

www.shop.canary98.ir

لوازم قناری فروشگاه لوازم قناری کده فروشگاه لوازم قناری فروشگاه قناری کده فروش لوازم قناری کده فروش لوازم قناری فروش قفس قناری افتتاح فروشگاه قناری درود دوستان و همراهان عزیز همان طور که قول داده بودیم فروشگاه قناری کده راه اندازی شد. ✅ فروشگاه هر روز کامل تر خواهند شد و با محصولات متنوع سعی در راضی نگه داشتن شما کاربران گرامی داریم. با عضویت در کانال فروشگاه هم میتوانید از تخفیف ها و محصولات جدید با خبر شوید :

https://t.me/joinchat/AAAAAEC-NfNPiOLpcdUUcg

https://telegram.me/canarybazar

آدرس فروشگاه قناری کده :

www.shop.canary98.ir

از تولید کننده های عزیز هم دعوت می شود که محصولات خود را از طریق شماره زیر به ما معرفی کنند تا در صورت توافق در فروشگاه به عرضه کاربران قرار گیرد. 09300098311 سپاس از همراهی شما همراهان همیشگی قناری کده
تبلیغات
شبکه های اجتماعی